Ünnepi vesperás Egyeken

Az igazak tanácsában nagy az Úrnak műve ünnepi vesperás Egyeken

Mivel a zsolozsma az Egyház, vagyis a teljes misztikus test Istent nyilvánosan dicsőítő szava, ajánlatos, hogy a kórusra nem kötelezett klerikusok is, és főként az ugyanott élő vagy valamely alkalomra egybegyűlt papok közösen végezzék el a zsolozsmának legalább egy részét. Mindazok pedig, akik a szent zsolozsmát kórusban, illetve közösségben végzik, a rájuk bízott feladatot, mind a lélek belső odaadásával, mind magatartásuk külső megnyilvánulásával a lehető legtökéletesebben teljesítsék. Ezenkívül, amennyiben megvalósítható, a zsolozsmát kórusban és közösségben lehetőleg énekeljék. (S.C. 99) A lelkipásztorok a fő imaórákat, főként a vesperást vasárnapokon és a nagyobb ünnepeken a templomban a néppel együtt végezzék. Ajánlatos, hogy a hívek is imádkozzák a zsolozsmát, a papokkal együtt, vagy maguk között, vagy egyénileg. (S.C. 100)

Hatodik alkalommal imádkozott ünnepi vecsernyét  az egyeki Szent János Katolikus Iskola diáksága, tanárai és a plébánia közössége a Gödöllői Kántorátussal, Balogh Piusz kormányzó perjel vezetésével. A gyerekek ének órákon és a hittan órák keretében hetek óta készültek, gyakorolták a Szent Férfiak Vesperását, hogy mindenki bekapcsolódjon a közös imádságba. A Gödöllői Kántorátus lelkes énekesei minden évben szívesen látogatnak el hozzánk, szolgálatuk által, képzett énekhangjukkal szeretnének segíteni abban, hogy minél inkább meggyökerezzen a plébániai-iskolai gyakorlatban a zsolozsma végzés üdvös gyakorlata. Hosszú utat tettünk meg, míg a plébánia liturgikus rendjébe kikristályosodott a zsolozsma imádság rendszeres végzése. Advent folyamán minden nap a laudest végezzük, évközi időben a vesperást imádkozzuk. Mindenszentek ünnepének estéjén a halotti virrasztó zsolozsmát, nagyhét folyamán pedig a lamentáció keretében matutínumot és laudest végzik a hívek.

A most imádkozott vesperást követően az imádkozó közösség a balázs-áldás szentelményében is részesült.  Az imaórák közösségi ünneplése szoros kapcsolatban áll az Eucharisztiával, egyrészt előkészít az Eucharisztiában való részvételre, másrészt annak mintegy „meghosszabbítása” a hálaadás és a dicsőítés kiterjesztésével „a nap különböző óráira”. „Hisszük, hogy Isten mindenütt jelen van, …de ez a hit a legerősebb…legyen akkor, amikor az istenszolgálaton veszünk részt.”- írja Szent Benedek a Regulában. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy állandó és rendszeres formában, a hívekkel közösségben végezzük az Egyház Imaóráit. Ez az istenszolgálat – ahogy Szent Benedek fogalmaz – nem csak megkívánja a hitet, de növeli is azokban, akik azon részt vesznek.

A Hátránykompenzáció és Közösség fejlesztés Egyeken című és EFOP-1.3.7-17-2017 -00296 azonosító számú projekt keretében lehetőséget kaptunk arra, hogy a plébániai közösség által használt zsolozsma-anyagot egy könyvbe szerkesztve kiadjuk. Az ünnepi vecsernyét követően a Plébánia Közösségi Termében, fehér asztal mellett folytatódott a szakmai megbeszélés, a Zsolozsmás Könyv és Énekes Könyv kiadásának megbeszélése, melyben segítségünkre lesz a Gödöllői Premontrei Perjelség, Balogh Piusz kormányzó perjel, valamint Farkas Domonkos egyházzenész.

PlebaniaTeam

Fotó: Bódi Viktor, Papp Ágoston