Menni kellene házról házra – zarándok találkozó volt Egyeken

Az egyeki Szent József Plébánia 2019. június 26-án vendégül látta a Misszió Tours Utazási Iroda vezetőjét Budai Lászlót és munkatársát. Az Utazási Iroda ars poeticája szerint az egyik legismertebb olyan utazási iroda, amely hívő katolikusok százait viszi zarándokvonattal Erdélybe, a csíksomlyói búcsúba, és Lengyelországba, Czestochowába, a „lelki megújulásunkért, összetartozásunkért” gondolat jegyében. Az utazások gyönyörű vidékeket érintenek és lelki forrásokhoz vezetnek, ugyanis a zarándokokat lelki vezetők kísérik az út során.

Vendégünk elmesélte a legutóbbi zarándoklat szervezésének a részleteit, ahová egyházközségünk 50 fős buszt töltött meg. Nagyon fontos eseménynek számított, hogy Szent Péter utódjával, Ferenc pápával való találkozásra lehetőség nyílt a magyar hívők számára is Csíksomlyón. Bízva a Szentlélek indíttatásában elhatározták, hogy megszervezik az utat. Nagy feladatnak bizonyult, mivel a pápai látogatás után egy héttel a hagyományos pünkösdi zarándoklatra került sor ugyanazon a helyen. A lebonyolításban a segítő csapat közreműködése nagyon sokat jelentett. A két útra 2 vonatot és 9 buszt indítottak, aminek a megszervezését egy héten belül kellett lebonyolítani mielőtt hivatalosan is bejelenthetik azt a közösségnek. A helyek a januári bejelentés után február végére már beteltek és közel 2,5 ezer ember zarándoklatát vezényelték le sikeresen. Budai László egy mondatban összefoglalta a hivatásának legfontosabb mozgatóerejét. „Az utazás nem cél, hanem eszköz!” Minden zarándoklat egy lelki út, amikor időnk lehet foglalkozni emberi kapcsolatainkkal és Isten-kapcsolatunkkal egyaránt. Örömmel tölti el, hogy egy-egy úton nyomon követni az emberek lelki fejlődését. Egyre több zarándok él szentgyónási lehetőséggel és találja meg Istenhez vezető útját a zarándoklataikon.

Az utazásai eleinte nem tartalmaztak vallási programokat, de a szervezésben már akkor is megjelent ennek a szabadon választható lehetősége. Ebből a kezdeti állapotból nőtte ki magát a ma működő Misszió Tours által szervezett zarándokutak, ahol imákkal és énekekkel kísérik végig az utazást. A cél mindig a közösségen belüli összetartás erősítése. László még gyermekkora visszaemlékezve mesélte el azt az érzést, ami meglapozta az általa szervezett utak szellemiségének alapját. Fontosnak tartja, hogy a mai világban tegyünk erőfeszítéseket a másik ember megismerésére és a közösségi érzés formálásában felelősséget vállaljunk.

Egyházközségünk több általuk szervezett zarándoklaton is részt vett: Krakkó, Fatima és két Csíksomlyói út részesei lehettünk. A közeljövőben lehetőségünk nyílik egy újabb fatimai útra (2019. november 9-16.) ahova még várjuk a jelentkezéseket. Az út különlegessége hogy nem csak Fatimába, hanem a híres Szent Jakab zarándokhelyre, Santiago de Compostellába is ellátogatunk majd ősszel.

Dsida Jenő gondolataival foglalta össze Budai László, miért is tartja fontosnak a missziós utak szervezését.

Menni kellene házról házra
Nem így kellene hüvös, árnyas
szobából, kényelmes íróasztal
mellől szólani hozzátok, jól
tudom. Menni kellene házról
házra, városról városra mint
egy izzadt, fáradt, fanatikus
csavargó. Csak két égő szememet,
szakadozott ruhámat, porlepett
bocskoromat hívni bizonyságul
a szeretet nagy igazsága mellé,
és rekedt hangon, félig sírva
kiabálni minden ablak alatt
“Szakadt lelket foltozni, foltozni!
Tört szíveket drótozni, drótozni”

Záborszki Enikő óvónő

Fotó: PlebaniaTeam