Egyeki Római Katolikus Templom felújítása I. ütem

Pályázat benyújtása: 2012. november 30.
Támogatási határozat időpontja: 2013. június 7.
Jogcím: Vidéki Örökség Megőrzése Leader Helyi Akciócsoportok közreműködésével A pályázat rövid leírása:

AZ ÉPÜLET RÖVID LEÍRÁSA

Egyek Nagyközség Hajdú- Bihar megye legnyugatibb települése, a Hortobágy nyugati szélén, Jász – Nagykun Szolnok, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék találkozási pontján fekszik. Külterületi határvonala egyúttal a Hortobágy délnyugati pereme. A késő barokk stílusban épült templom a település központjában kiemelkedő templomdombon áll. Egyhajós, a főbejárati homlokzaton rizalitszerűen kissé előálló négyszögű toronnyal, oldal sekrestyével. A főhomlokzati rizalitot ívelt timpanon attika zárja. A templom homlokzat napsárgás színű vakolt, festett, a tagozatok tört-fehér színben. Legutóbb 12 éve végeztek helyreállítást, mely a tetőfedés avult palahéjazatának cseréjére és az életveszélyesé vált avult elektromos hálózatnak a cseréjére terjedt ki. Az OMvH által kiadott építési engedély száma 34979/1999, mely 34979/2/1999. május 31. számon emelkedett jogerőre.

A templom külső hossza 38,40 méter, szélessége 15,10 méter, mely kétoldalon a szentély apszisnál 11,75 méterre keskenyedik. A jelenleg tervezett helyreállításhoz a korábbi engedélyes rajzokra a felvett kiegészítő mérési adatokat rávezettük. A kiindulási szint a hajó belső padlósíkja +0,00 m, mely megegyezik a templom faltő-körüli járdavonalával. A templom ereszpárkánya +14,00 m, tetőgerinc +20,60 m, a torony ereszpárkánya (falegyen) +29,60 m. A toronysisak magassága (toronycsúcs) a kereszt aljánál +38,00 m.

Az épületről- homlokzati kiképzésének részleteiről a 45/1997. (XII. 29.) KTM. rendelet 6. §. e) pontja szerinti „FÉNYKÉP DOKUMENTÁCIÓ”-t, készítettünk.

A TEMPLOM ÁLLAPOTA

A homlokzatvakolatok átlagos 15 évenkénti használati élettartamát lényegesen lerövidítve tárgyi homlokzat és belső vakolat alsó 1,5-2 m magasságig gyakori helyreállítást igénylő leromlott állapotba jutott. Az ismerten költségfedezet hiánnyal küszködő fenntartó a miatt felnedvesedett-, fagyhatás miatt lehámlott alsó vakolatsávra és kisebb összefüggő felületekre kiterjedő ill. szórványos foltokban történő vakolatpótlását-, javítását tudta elvégeztetni, a felnedvesedést kiváltó okot, a falszigetelés hiányát nem tudta megszüntetni. Az alapproblémát, a falazatokba nagy intenzitással felszívódó nedvesség meggátlását utólagos falszigeteléssel nem tudták megoldani.

Az épület falazatát nedvesen tartó szigeteletlenség hatása nemcsak a vakolatok alsó rétegét tette tönkre, melyek vízfoltosak, szilárdságvesztés folytán a vakolat feltáskásodott, omlásnak indult, a templom beltérben állandó, kellemetlen nedves doh szagot létrehozva, – elriasztva ezáltal a térségben ritka műemlék templom látogatásától a rendszeres és turista látogatóit is – hanem a külső kőlábazatot is jelentősen megrongálta, felületi leválásokat, lerepedéseket okozva a kő vízzel való telítődést követő fagykárral. Az utóbbi felújításnál kicserélt avult elektromos hálózat lehetővé tette volna korszerű, energiatakarékos fogyasztók létesítését is. mely időszerű. Nem kedvez a templom látogatottságának a beltéri beton padló látványa sem, az ide illő járólap burkolatot a részleges szőnyegezés sem tudja pótolni. De nem is illik e nagyszerű késő barokk templomhoz. Nincs biztosítva a mozgáskorlátozottak akadálymentes bejutása a templomba.

Feladatok:

1. Templom belső részleges vakolása
  2. Belső részleges festés
  3. Külső lábazat javítás, vakolás
  4. Elektromos rendszer felújítása( a szentély kivételével)
  5. Padlózat burkolása
  6. Falazat talajnedvesség elleni szigetelése
  7. Külső térelemek elhelyezése( kerékpártároló, hulladékgyüjtő)

Támogatási összeg: 14.750.680 Ft
Megvalósítás időpontja. 2013. június 24.–2013. augusztus 24.

Műszaki tervek, költségvetés: Haranghy Sándor okl. ép. mérnök tervező és háromszoros nívódíjas szakértő, ÉK 09-0369 az Országos Egyházművészeti és Műemléki Tanács tagja, egyházmegyei építési tanácsadó
4034 Debrecen, Asztalos u. 17.

Projekt menedzser: Bódi György Zoltán, székhely: 5350 Tiszafüred, Fő út 33., adószám: 63635975-1-36
képviselő: Bódi György Zoltán

Generál kivitelező: Kökény és Társa Építőipari és Szolgáltató Kft., székhely: 5244 Tiszaszőlős, Péntek F. u. 17/A
adószám: 12601921-2-16, cégjegyzék szám: 16-09-006309, képviselő: Kökény Lajos ügyvezető igazgató

Szigetelés: ANTIKSZ MÉRNÖKI Iroda Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
székhely: 4030 Debrecen, Leiningen u. 37., adószám: 23392854-2-09, cégjegyzék szám: 09-09-021249/4
képviselő: Vida Sándor ügyvezető igazgató

Villanyszerelés, villamosítás: HUMAN TECHNOLOGIES Kft.
székhely: 1039 Budapest, Bajtárs u 77., adószám: 23727940-2-41, cégjegyzék szám: Cg. 01-09-975520
képviselő: Erdős Zsolt

Műszaki ellenőr: Deák György, 5350 Tiszafüred, Sarkantyú út 6.

Elszámolás megtörtént.
Következik: helyszíni ellenőrzés- kifizetés