Egyek Plébánia Közösségi Ház felújítása II. ütem
Pályázat benyújtásának időpontja: 2013. szeptember 4.
Támogatási határozat időpontja: 2013. december 9.
Jogcím: Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák Leader fejezetének végrehajtása
A projekt bemutatása:
Egyek Nagyközség Hajdú- Bihar megye legnyugatibb települése, a Hortobágy nyugati szélén, Jász – Nagykun Szolnok, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék találkozási pontján fekszik. Külterületi határvonala egyúttal a Hortobágy délnyugati pereme.
A plébánia a település központjában épült, anyagai és szerkezeti -, alaprajzi kialakításából következtetve a XX. szd. elején, szabadonálló épületként az akkori környezeti építési szokásoknak megfelelő formai kialakítással-, alaprajzi elrendezéssel, tömör égetettagyag téglából készült alapokkal és felmenő falazatokkal részben borított fagerendás-, részben pórfödémmel, fafedélszékkel, égetettagyag cserép héjazattal, pince nélkül. Az udvari szárny (gazdasági rész) feltehetően korábbi építésű, mint a fejépület, egyes falrészei ugyanis tégla-vályog vegyes falazatrészeket is tartalmaz.
A paplakás és plébánia iroda rész az utcával párhuzamosan a T alaprajzú épület fejrészében, míg az udvari szárnyban a XX. szd. első felére jellemző életvitelt szolgáló gazdasági helyiségek vannak, mint pl. terménytároló hombárokat tartalmazó helyiség, belső árnyékszék, és üvegezett tornác (folyosó).
A homlokzat vakolatok átlagos 15 évenkénti használati élettartamát lényegesen lerövidítve tárgyi homlokzat és az udvari szárny belső vakolat alsó lábazat közeli része gyakori helyreállítást igénylő leromlott állapotba jutott, melyet a fénykép dokumentáció tanúsít.
A fejépület belső része a közelmúltban helyreállításra került. A homlokzaton lábazat közeli részen a falszigetelés hiánya okozta felnedvesedés és fagyhatás miatt állékonyságát vesztett vakolatot az utca felőli és bejárati oldalon leverték, hogy a falazat kiszáradása segítse a belső helyreállítás állagmegmaradását addig is, amíg az utólagos falszigetelés elkészülhet.
Az állapotot dokumentáló fénykép mellékletek részleteiben is szemléltetik a teljes épületen előforduló károsodások jellegét, mértékét. Az ismerten költségfedezet hiánnyal küszködő fenntartó a gyakori szükségűvé váló javítások során csak a hatékony falszigetelés hiánya és cementlábazat miatt felnedvesedett-, fagyhatás miatt lehámlott alsó vakolatsávra és kisebb összefüggő felületekre kiterjedő ill. szórványos foltokban történő vakolatpótlását-, javítását tudta elvégeztetni.
Az alapproblémát, a falazatokba nagy intenzitással felszívódó nedvesség meggátlását utólagos falszigeteléssel még nem oldották meg, ami az egész épület állagára kihat.
A legutóbbi héjazat javítás előtti beázások néhány helyen a beázásoknál lokálisan károsították a tetőszerkezeti elemeket, nagyvízigényű (nem Merulius lacrymans) gomba okozta korhadással és rovarfertőzéssel a fénykép dokumentáció felvételein látható mértékben. Az udvari szárny torokgerendás üres tetőszerkezetén szakszerű megerősítést is hajtottak végre, a torokgerendákat közrefogó fogópárok beépítésével, csavaros kapcsolattal. A tetőszerkezet lokális károsodása helyreállítást tesz szükségessé elemcserékkel és az egész faszerkezet faanyagvédő sterilizálásával ill. égéskésleltető bevonattal.
Az udvari szárnyon az évtizedek óta használaton kívüli belső árnyékszék űrgödre okán falazat süllyedésből- elmozdulásból eredő repedezettségek és faltőbeni omlás keletkeztek. Ezen az épületszárnyon az évszázados nyílászárók elhasználódtak, a padlóburkolatok a korábbi gazdasági funkciónak voltak megfelelőek (pl. simított beton).
Az elektromos hálózat avultsága miatt cserét-, korszerűsítést igényel.
Annak érdekében, hogy az értékes épületek, utcarészek és településrészek lehetőség szerint egy folyamatában is „átélhető”, megszemlélhető egységet alkossanak, nagyon fontos, hogy a településközpont épületeit építészeti értéküket tekintve építészeti karaktervédelem övezze és fenntartásukat, megjelenésüket a használati korszerűség biztosításával kezeljék.
Összefoglalóan az elkerülhetetlen helyreállítások
- Utólagos falszigetelés a teljes épületen,
- A homlokzat és udvari szárny belső vakolatának felújítása,
- Tetőszerkezet faelemeinek lokális javítása elemcserékkel, sterilizálás,
- Udvari szárnyon,
- Az árnyékszék falazat alá benyúló űrgödrének megszüntetése és a falmozgás neutrálása, a falrepedések megszüntetése, tünetmentesítése, falvarratokkal, a falazat felső peremmerevítését szolgáló koszorú hiányának pótlása L-acél abroncsozással, falazatomlás helyreállítása kifalazással
- Avult életveszélyes elektromos rendszer felújítása, korszerűsítése energiatakarékos LED fogyasztókra
- A korszerűsítéssel érintett helyiségekben belső helyreállítás (burkolatok, külső- belső nyílászárók cseréje fokozott hőszigetelésűre, festés)
- Fásszín- szerszámos
- Hátsó megsüllyedt falazott rész újrakészítése, tetőszerkezet síkba-állítása richtolással, javítással, hullámpala oldalburkolat igazítása, rögzítése.
A II. ütembe felvett munkálatok a teljes projektből:
- A padlástérben a tetőszerkezeti elemek egy részét kicserélni szükséges, majd az elemcseréket követően TETOL FB faanyagvédelmi égéskésleltető és gomba- rovar kár elleni, valamint EMBALIT PC gomba-, rovar fertőzést megszüntető védelemben kell részesíteni (költségvetési kiírás szerint).
- Az udvari szárny folyosóján és hátsó részen első ütembe nem befért külső nyílászárók cseréjét hőszigetelt műanyagúra ki kell cserélni.
- Ugyancsak el kell végezni az I. ütemben nem érintett részeken a falazatok utólagos vízszigetelését Cr INOX METAL 1,6 mm hullámosított fémlemez besajtolásával.
- Vakolat helyreállítások, hőszigetelések
A homlokzat felújítás alapvető feladata az eredeti architektúra megőrzése. Ehhez – az állapotából eredően teljes vakolatcserét nem igénylő helyreállításnál – az eredeti felület textúrát biztosító javító vakolatot kell alkalmazni, a megmaradó és pótolt vakolatrészek illeszkedő határainak megfelelő összedolgozásával.
A homlokzati lábazaton kapilláris úton felhúzódó nedvesség okozta sókiválással létrejövő eróziós károsodás megszüntetése-, megelőzése Weber.san.presto javítóvakolati rendszer alkalmazásával, a cementes vakolat teljes eltávolításával történjék.
A lábazati cementes vakolat a falazatba felszívódó nedvesség beltéri felületen történő megjelenését is elősegítette, s télen a falazatban akkumulálódott víz megfagyva károsította a vakolat és falazótégla anyagát.
Ez a rendszer nedves, sóterhelt falak felújításához kifejlesztett úgynevezett „kiszellőztető” falszárító hatású vakolat. Nagy porozitással rendelkezik, mely képes a felhúzódó nedvesség foltmentes felületi elpárologtatására, illetve az oldott, szállított sószennyezők megkötésére.
A cementes- és erodált vakolatot gondosan le kell verni-, eltávolítani, homlokzaton 2 m magasságig, a tégla falazóelemek közötti hézagokból, (fugákból 1,5-2 centiméter mélységig) ki kell kaparni a habarcsot, majd a felületet leseprűzése után tiszta vízzel le kell mosni.
- A hőtechnikai követelmények teljes kielégítése miatt a borított fagerendás födém padlástéri felületére 15 cm vtg. kőzetgyapot hőszigetelés készül, felső bit. csupaszlemez takarással és 62 cm széles járósávok létesítése OSB lappal.
- Előtető (tornác) létesítése a külső közösségi élettérhez.
- Térburkolat készítése belső parkolóhelyen, kisméretű gépkocsi forgalmú helyen, gyephézagos burkolókővel homokágyazatra fektetve.
Feladatok:
- Épület külső szigetelése
- Épületfödém szigetelése
- Falazat talajnedvesség elleni szigetelése
- Külső nyílászárók részleges cseréje
- Terasz építése
- Parkoló kialakítása
- Eszközbeszerzés-informatikai eszközök
- Marketing tevékenység
A projekt megvalósítás megkezdődött: 2013. december 16.
Támogatási összeg: 14.999.993 Ft
Elvégzett tevékenységek:
Épület külső szigetelése – 50%
Marketing tevékenység- 30%
Befejezés várható időpontja: 2014. május 31.
Műszaki tervek, költségvetés: Haranghy Sándor okl. ép. mérnök tervező és háromszoros nívódíjas szakértő
ÉK 09-0369 az Országos Egyházművészeti és Műemléki Tanács tagja, egyházmegyei építési tanácsadó
4034 Debrecen, Asztalos u. 17.
Projekt menedzser: Bódi György Zoltán
székhely: 5350 Tiszafüred, Fő út 33., adószám: 63635975-1-36
képviselő: Bódi György Zoltán
Generál kivitelező: Kökény és Társa Építőipari és Szolgáltató Kft.,
székhely: 5244 Tiszaszőlős, Péntek F. u. 17/A
adószám: 12601921-2-16, cégjegyzék szám: 16-09-006309,
képviselő: Kökény Lajos ügyvezető igazgató
Műszaki ellenőr: Kiss Róbert okl. ép. mérnök
székhely: 4431 Nyíregyháza, Erdőalja u. 39.
műszaki ellenőr elérhetősége: telefon: 06 20/321-88-61, E-mail: kissrobert75@hotmail.com, jogosultsága: ME-ÉM-I-MÉK 15-20197 lejár: 2016-04-06, adószám: 65678262-1-35
Marketing: Papp Ágoston egyéni vállalkozó
székhely: 1031 Budapest, Ányos utca 5. B. lph. 2. em. 4. ajtó, adószám: 60775412-1-41, Nyilvántartási száma: 22678482
képviselő: Papp Ágoston
Szigetelés: ANTIKSZ MÉRNÖKI Iroda Kereskedelmi és Szolgáltató Ktf.,
székhely: 4030. Debrecen, Leiningen u 37., adószám: 23392854-2-09, cégjegyzék szám: 09-09-021249/4
képviselő: Vida Sándor ügyvezető igazgató
Informatikai eszközök beszerzése: Pascaline Kft.,
székhely: 3529 Miskolc, Perczel Mór u. 46., adószám: 14791224-2-05
aláírásra jogosult képviselő: Radványi Gáspár